65+ Yaşlı Hakları Derneği’nden adaylara çağrı: Yaş Dostu Kent Sözleşmesi’ni imzalayın

İZMİR – 65+ Yaşlı Hakları Derneği, yerel seçimlere kısa bir süre kala yıllardır çok sayıda belediyeyle yürüttüğü çalışmalardan, sahada gerçekleştirdiği taramalardan, uzman ve akademisyenleri bir araya getirdiği atölyelerden “Yaş Dostu Kent Sözleşmesi” oluşturdu. Göreve aday olan siyasetçilere çağrıda bulunan dernek, yaşlı hakları konusunda duyarlılık çağrısında bulundu.

Türkiye’nin hızla yaşlandığı, 65 yaş ve üstü insanların genel nüfus içindeki oranının yüzde 10’u geçtiğini ve bu oranın önümüzdeki yıllarda hızla artacağını hatırlatan 65+ Yaşlı Hakları Derneği, seçim döneminde seçmenlerin arasında 60 yaş üstü kişilerin gözden kaçırıldığını belirtti: “Seçmenler arasında yaşlı ve yaşlanmakta olanların oranı çok daha yüksek. YSK verilerine göre, her 5 seçmenden biri 60 yaş ve üstü. Yani ya yaşlanma yolunda ya da yaşlı.”

Dernek Başkanı Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, “Bu, yaklaşan yerel seçimde göreve talip olan adaylarımızın dikkate alması gereken bir durum. Üstelik yaşlı seçmenin oy vermek konusunda, son derece ısrarlı olduğunu en iyi yine adaylarımız biliyor” dedi.

Yaşlılar için hizmet üretmenin siyasetçiler için de öncelik kazandığını belirten Kazancıoğlu, yaşlılığı bir sorun yumağı olarak görmenin hata olacağını vurguladı. Kazancıoğlu, “Yaşlılığı, yaşamın doğal evresi olarak kabul etmemiz, yaşlılara hizmet götürmeyi bir iyilik ve yardımseverlik tercihi olmanın ötesinde, insan olmaktan gelen tüm haklarını kullanmalarını sağlamanın aracı olarak görmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İKİ VE BEŞ YILLIK PLANLAMA

Dernek tarafından hazırlanan sözleşme ise hedefleri iki yıllık ve beş yıllık süreye göre ayırdı. İki yıllık vadede, ağırlıkla belediyenin kendi içinde yapacağı, yaşlılık konusunda farkındalık ve bilinç oluşturma eğitimleri, belediye birimleriyle ilgili temel düzenlemeler yer aldı. Ayrıca yasal bir hak olan ücretsiz toplu taşımanın güvence altına alınması da kapsandı.

Beş yıllık vadede ise daha kapsamlı planlama ve bütçeleme gereken hedefler söz konusu. Belediyenin en az bir, tam donanımlı ve uzman personelli yaşlı yaşam merkezi kurması bu hedeflerin başında geldi. Ayrıca, kendi yaşlısına bakan kişilere, her hafta en az yarım gün serbest kalabilecekleri şekilde bir destek programı başlatılması öngörüldü.


Sözleşme ile ilgili detaylara şu adresten ulaşılabilir:

Ana Sayfa

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x