Vietnamlı milyarder Truong My Lan, dolandırıcılıktan suçlu bulundu

67 yaşındaki Vietnamlı emlak müteahhidi Truong My Lan 11 yıl boyunca ülkenin en büyük bankalarından birinde yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldı. Truong My Lan, Saigon Ticaret Bankası’ndan 44 milyar $ kredi almaktan suçlu bulundu. Savcılar 27 milyar doların asla geri alınamayabileceğini söyledi. Dava hakkında Vietnamlı yetkililer alışılmadık bir şekilde medyaya detaylı ayrıntı verdi. Yetkililer 2,700 kişinin ifade vermeye çağrıldığını, 10 devlet savcısının ve yaklaşık 200 avukatın davaya müdahil olduğunu söyledi. Davada sunulan kanıtlar 104 kutu içinde toplamda 6 ton ağırlığındaydı. Suçlamaları reddeden Truong My Lan ile birlikte seksen beş sanık yargılandı.

YOLSUZLUKLA MÜCADELE KAMPANYASININ EN DRAMATİK BÖLÜMÜ

Vietnam’da uzun yıllar görev yapmış emekli bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi olan David Brown, “Sanırım komünist dönemde hiç böyle bir göstermelik yargılama olmamıştı. Kesinlikle bu ölçekte bir şey olmadı” dedi. Dava, Komünist Parti Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong tarafından yürütülen yolsuzlukla mücadele kampanyasının şimdiye kadarki en dramatik bölümü oldu.

Kampanya iki cumhurbaşkanı ve iki başbakan yardımcısının istifaya zorlanmasına ve yüzlerce yetkilinin disipline sevk edilmesine ya da hapse atılmasına neden oldu. Şimdi de ülkenin en zengin kadınlarından biri olan Truong My Lan da onların saflarına katıldı.

TEZGAHTARKEN EMLAK MİLYARDERİ OLDU

Truong My Lan, eski adı Saigon olan Ho Chi Minh City’deki Çin-Vietnamlı bir aileden geliyor. Güney Vietnam’ın anti-komünist başkenti olduğu günlerden bu yana Vietnam ekonomisinin ticari lokomotifi olan bu şehirde büyük bir etnik Çinli topluluk yaşıyor. Annesiyle birlikte kozmetik ürünleri satan bir pazar tezgahı satıcısı olarak işe başladı, ancak Komünist Parti 1986’da Doi Moi olarak bilinen ekonomik reform dönemini başlattıktan sonra arazi ve mülk satın almaya başladı. 1990’lara gelindiğinde geniş bir otel ve restoran portföyüne sahipti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x